Haber
10 Ocak 2017 ( 1155 izlenme )
Reklamlar

MİT, PKK'den ayrılanları Türkiye'ye getiriyor: Osman Öcalan, Nizamettin Taş, Çürükkaya

2006 yılında PKK’den kaçarak YNK’nin denetimindeki Koysancak ve Süleymaniye’de giden, gittikleri yerde PKK karşıtı faaliyetler yürüten ve daha sonra KDP denetimindeki Hewlêr’e yerleşen Nizamettin Taş, Osman Öcalan, Halil Ataç, Selim Çürükkaya büyük bir algı operasyonuyla Türkiye’ye getirileceği iddia edildi. 2006 yılında PKK’den kaçarak YNK’nin denetimindeki Koysancak ve Süleymaniye’de PKK karşıtı faaliyetler yürüten ve daha sonra KDP denetimindeki Erbil’e yerleşen Nizamettin Taş, Osman Öcalan, Halil Ataç, Selim Çürükkaya büyük bir algı operasyonuyla Türkiye’ye getirilecek.

Yeni tasfiye konsepti: PKK’den kaçanlar Türkiye’ye götürülecek

KDP ve Mesut Barzani’nin bir süredir MİT ile yaptığı görüşmeler sonucunda Nizamettin Taş (Botan), Osman Öcalan (Ferhat), Halil Ataç (Ebubekir), Selim Çürükkaya’nın da (Dr. Süleyman) aralarında bulunduğu 200’e yakın kişinin Habur Sınır Kapısı’ndan geçirilerek Türkiye’ye getirileceği belirtiliyor.

KDP, Nizamettin Taş, Osman Öcalan ve bunlara bağlı grupların Türkiye’ye geçişlerine aracılık yaparak etkinliğini arttırmak istiyor. Mesut Barzani’nin Türkiye’ye giderek Türk devlet yetkililerinden önce MİT ile yaptığı görüşme ve en son Neçirvan Barzani’nin Türkiye ziyaretinde PKK’den kaçan grubun; Türkiye’ye getiriliş süreci, hukuksal-yargısal boyutu, yasal sürece nasıl dahil edilecekleri, güvenlik ve yerleşimleri gibi birçok konunun ayrıntılı şekilde tartışıldığı ve bu sürecin 10-15 gün için başlatılacağı söyleniyor.

KDP-Türkiye partisine Nizamettin Taş, Osman Öcalan takviyesi

İddiaya göre Türkiye’ye çağrılan Mesut Barzani ve Neçirvan Barzani’ye Türkiye’ye gelecek gruba katılımların yüksek tutulması talepleri iletildi. Bu kapsamda Mesut Barzani ile görüşen Nizamettin Taş, kendi grubunda yer alan Halil Ataç, Selim Çürükkaya, Ekrem ve Mahir, PKK’den geçmiş yıllarda kaçanlarla toplantılar düzenliyor. Duhok, Zaxo Erbil’e yerleşen PKK’den kaçanları KDP asayişi bulundukları yerlerden alarak Nizamettin Taş ve ekibine bağlı gruplara katılarak Türkiye’ye gitmeleri noktasında baskı uyguluyor.

Nizamettin Taş yaptığı toplantılarda, Türkiye’de yeni bir sürecin başlayacağı, bu konuda kendilerine görevler düştüğünü, PKK dışında büyük bir partinin Türkiye’de kurulacağını ve orada mücadelelerini vereceklerini belirterek kendilerine katılmaları teklifinde bulunuyor. Nizamettin Taş ve yandaşlarının kaçanlarla yaptığı toplantılarda birçok kişinin yapılan teklifleri kabul etmedikleri bilgileri alınıyor.

Kürt hareketinden kaçanların Türkiye’ye getirilmesine dönük beklentileri karşılamayan Nizamettin Taş ve Halil Ataç, 12 Aralık günü Türkiye’ye gidiş sürecinin ayrıntılarını tartışmak ve gideceklerin kimlik ve sicil bilgilerini iletmek üzere Türkiye’nin Erbil konsolosluğunda MİT ve dışişleri bakanlığı yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdiler. Türkiye’ye gidiş hazırlıklarını yapan Nizamettin Taş ve ekibinden Halil Ataç, Ekrem ve Mahir’in MİT tarafından Erbil’den helikopterle alınarak Bamerni’deki Türkiye üssüne getirildiği belirtiliyor. Söz konusu bilgiye göre, Nizamettin Taş ve ekibinden, Türkiye’nin Medya Savunma Alanları’na yönelik KDP’nin desteği ile gerçekleştireceği operasyon kapsamında, gerillanın hareket tarzı, operasyonlarda gerillanın kullanabileceği askeri taktikler, gerillanın niteliği, üstlenme alanları, PKK üst düzey yöneticilerin karakter ve kişilikleri, yöntem ve taktikleri, muhtemel üslendikleri alanlar vb. birçok askeri konuda askeri yetkililere bilgiler verdikleri, Medya Savunma Alanlarına ait haritalar üzerinde askeri operasyonun ayrıntılarının tartışıldığı belirtiliyor.

Nizamettin Taş, Osman Öcalan’a bağlı gruplar 2006 yılında PKK’den kaçarak YNK’ye sığınmışlardı. Uzun bir süre YNK denetimindeki kamp ve şehirlerde kalan grup daha sonra güvenlik sorunları nedeniyle KDP alanına geçmişlerdi. KDP tarafından maaşa bağlanarak ihtiyaçları karşılanan gruplara YNK’nin de 300 ile 1500 dolar arasında maaş verdiği söyleniyor. 


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rojava'da Kürt Milli Marşı Eşliğinde Askeri Tören - Video YPG' Raqqa'dan Erdogan'a Thug Life Yolladı:D Harika Bir Paylaşım Saet Xweş:) DAİŞ askeri yaktı devlet oralı olmuyor Erdogan Kendi Kendine Konustu... Trump Gülümsedi